Změna trasy a zastávek linky UB 921 v Brně od 1. 10. 2021

20.09.2021

Od pátku 1. října změní dopravce UNITED BUSES zastávky linky UB 921 na území Brna. Autobusy již nebudou zajíždět na ústřední autobusové nádraží Zvonařka, nově budou zastavovat u nemocnice Bohunice, na Opuštěné a u nádraží v Králově Poli.

Autobusová linka 320921 je vedena po trase Dačice - Jemnice - Moravské Budějovice - Jaroměřice nad Rokytnou - Hrotovice - Dukovany - Jamolice - Brno. Doposud linka končila na ústředním autobusovém nádraží a jezdila mimo areál nemocnice v Bohunicích. Nové, změněné zastávky a trasa po Brně umožňuje lepší napojení na síť linek MHD a IDS JMK. Změna umožní snazší, komfortnější cestování s méně přestupy při cestě do Brna i skrze něj dále na Moravu, nebo do Východních Čech.

"Přestože jsme s provozovatelem nádraží stále ve sporu skrze smlouvu o provozovatelem prokazatelně poskytnutých službách, je odklon této linky z ÚAN reakcí na poptávku cestujících i starostů, kteří si přáli lepší spojení k brněnské nemocnici a napojení na spoje do severní části Brna kam dojíždí lidé za prací i studiem. Cesta naší linkou do Brna i skrze něj bude pro cestující pohodlnější, spoje teď navazují na více linek městské dopravy a IDS JMK. Zrušením zajíždění na ÚAN ušetří dopravce čtvrt milionu korun ročně za poplatek provozovateli spojený s odjezdem. To pomůže zmírnit dopady zvyšování nákladů nejen o inflaci a tím oddálit i možné zdražování jízdného. U ostatních, dálkových, linek o podobné změně zatím dopravce neuvažuje. " vysvětlil ke změně Josef Šelepa, ředitel pro linkovou dopravu ze společnosti UNITED BUSES.

Nové zastávky na lince UB 921

  • Brno, Nemocnice Bohunice - mapa
  • Brno, Opuštěná (zastávka se nachází 50 metrů vpravo, zády k od OC Vaňkovka, 150 metrů od autobusového nádraží) mapa
  • Brno, Královo Pole, nádraží - zastávka v prostoru terminálu s dobrým napojením na MHD mapa

Ruší se zastávky

  • Brno, ÚAN Zvonařka - za zrušenou zastávku je zřízena nová zastávka Brno, Opuštěná vzdálená 150 metrů
  • Brno, Stará nemocnice - za zrušenou zastávku je zřízena náhradní zastávka Brno, Nemocnice Bohunice, případně lze využít zastávku Brno, Strážní

Změny odjezdů

Snažili jsme se v maximální míře zachovat časy odjezdů ze zastávky Opuštěná ve stejných časech, ve kterých spoje odjížděli z autobusového nádraží. V důsledku prodloužení spojů u části spojů ke změnám - posunu odjezdů na dvou večerních spojích.

  • Spoj 510 v pátek pojede nově z Brna o 45 minut později
  • Spoj 504 v neděli pojede nově z Brna o 20 minut později

Další úpravy

  • Spoj 507 nově zastavuje ve všech zastávkách v úseku Jemnice až Moravské Budějovice. Zastávky jsou na znamení, nebo požádání
  • Všechny spoje nově opět zastavují v zastávce Račice. Zastávka je na znamení, nebo požádání.

O lince UB 921

Linku 320921, interně značíme jako UB 921. Její provoz jsme zahájili 16. srpna 2020 poté, co jej ukončil dopravce ze skupiny ICOM Transport, který si její zachování podmiňoval plnou dotací provozu. Linku provozujeme v rozsahu dvou páru spojů v pracovních dnech a jednoho páru v neděli na podnikatelské riziko s částečnou podporou v podobě příspěvku od měst, obcí a svazu města obcí po trase linky. Trasa linky patří k jedněm z nejstarších dochovaných a stále provozovaných autobusových linek, její historie je dlouhá přes 50. let.