UNITED BUSES pojedou z Jižních Čech přes Vysočinu do Brna i po 1. 6. 2022

24.05.2022

Přímé dálkové autobusy na trase České Budějovice - Brno nekončí! Od 1. června se vrátí na původní trasu, přes Strmilov a Telč. Končí provoz spojů přes Dačice a Moravské Budějovice.

UNITED BUSES uspěl u Ministerstva dopravy s odvoláním proti podmínkám přepravy cestujících na lince 320920 v rámci Kraje Vysočina. Kraj Vysočina vydal k lince nové stanovisko, které je v důsledku tím samým, které nově rozšířil například o zákazy přepravy mezi Jihlavou a Brnem. Proti těmto novým podmínkám se dopravce plánuje opět odvolat k Ministerstvu dopravy. Provoz autobusů na trase České Budějovice - Brno bude ale i nadále pokračovat. 

Od 1. 6. 2022 jezdíme pod linkami UB 926, UB 927 a UB 810

UNITED BUSES původně plánoval rozšíření své sítě o letní spoje spojující další místa v Jihočeském Kraji s Olomouckým a Zlínským krajem. Máme tedy nově licence na linky vedoucí z Českých Budějovic do Brna, pod které jsou spoje převedeny. "Spoje na trase České Budějovice - Brno budou jezdit přímo, vždy pod jednou linkou na dané trase. Trasování spojů je obdobné, jako tomu bylo před dvěma lety, kdy jsme na začínal, t.j. jedna trasa přes J. Hradec, Studenou, Telč, Třebíč (UB 926) , druhá přes Tábor a Pelhřimov (UB 927)  a třetí přes Kamenici nad Lipou a Pelhřimov (UB 810). Denně je v provozu linka UB 926, linky UB 927 a UB 810 mají jen nedělní spoje z/do Brna původně v trase linky UB920." vysvětluje Josef Šelepa, Network manager UNITED BUSES.

Z Českých Budějovic do Brna budou spoje odjíždět v 6:55, 9:10 ve 13:30 a v pátek navíc v 15:00. V sobotu v 7:00 a 13:30 v neděli v 9:10, 13:00, 15:00 a 17:20. V opačném směru budou autobusy z Brna odjíždět v 7:40, 12:45. a 16:25, v pátek navíc v 10:05. V sobotu v 8:20 a 14:15, v neděli v 8:20, 12:40, 16:20 a 17:45.

Po Jihočeském kraji bez omezení

Novinkou je zrušení omezení přepravy cestujících v rámci Jihočeského kraje na dálkových linkách. To jistě ocení cestující jedoucí na delší vzdálenosti s poptávkou rychlé přímé přepravy mezi Českými Budějovicemi, Třeboní a Jindřichovým Hradcem. Zároveň se cestujícím na těchto a dalších trasách výrazně rozšíří nabídka veřejné dopravy autobusem, což věříme, že přispěje k celkovému většímu zájmu o veřejnou dopravu jako celek. 

Návrat spojů do Studené, konec spojení (nejen) do Dačic

V rámci trasování linek se spoje vrací do Strmilova, Studené či Mrákotína. Nově ovšem nebudou zastavovat v zastávkách od Kunžaku, přes Dačice, Jemnici, Moravské Budějovice až po Ivančice. Vypadly i menší zastávky jako je například Ořechov, Olšany a spojení do Velkého Meziříčí. Omezení je také nově mezi Starou Říší až Telčí a na druhou stranu Třebíčí. Na tomto úseku linky platí nově nastavená pravidla Kraje Vysočina  "Úseky, které přestaneme obsluhovat, nebo ještě nejsou obnoveny v původní podobě, jsou součástí licencí linek 320920 a 320921. Tady mě velmi mrzí, že rozmary Kraje Vysočina odnesly obyvatelé a cestující mířící do Dačic, kam teď nepojede nic." uvádí Karel Bílý, majitel UNITED BUSES

Dopravce se proti podmínkám na provoz linek 320920 a 320921 plánuje opět odvolat k Ministerstvu dopravy. 

V případě linky 320920 jde již o druhé odvolání, neboť v novém stanovisku kraj postupoval prakticky stejně, neodborně a zakazuje dopravci nově přepravu nejen v rámci kraje Vysočina, ale například i z Jihlavy či Humpolce do Brna. V rámci nových linek, které si dopravce zajistil na trasu České Budějovice - Brno tato pravidla Kraje Vysočina již platí, proto jsou spoje částečně pro cestující omezeny nově mezi Třebíčí, Starou Říší, Telčí a Markvarticemi. Zde přijdou o spoje hlavně místní cestující, kterým zůstanou dotované spoje jedoucí i o hodinu a více později. 

Návrat autobusů do Dačic, Jemnice či Moravských Budějovic dopravce předpokládá nejdříve za 2 - 3 měsíce. "Záležet bude na postoji Ministerstva dopravy a podle toho se pak bude vše další odvíjet. Rozhodující je jaká bude situace. zrušit lidem spoj znamená je vyhnat z veřejné dopravy a je velice těžké takové cestující získat zpět." dodal Karel Bílý.