MInisterstvo dopravy zrušilo stanovisko kraje Vysočina k lince 320921

09.08.2022

Ministerstvo dopravy České Republiky zrušilo závazné stanovisko, které vydal kraj Vysočina k naší licenci na linku číslo 320921 České Budějovice - Dačice - Moravské Budějovice - Hrotovice - Brno jejíž provoz musel být 31. května 2022 ukončen.

Ve svém rozhodnutí Ministerstvo dopravy označilo stanovisko KÚ Vysočina za nepřezkoumatelné za pravdu a zrušilo jej. "Ministerstvo dopravy našlo vady v udělení časových omezení, které KÚ Vysočina dostatečně nezdůvodnil. Nezakazuje kraji udělovat podmínky, ale nařizuje mu aby dopravní úřad kraje dostatečně vypořádal s odůvodněním udělení takových zákazů. Proti tomu naše odvolání směřovalo." upřesňuje Karel Bílý, majitel UNITED BUSES.

Celé stanovisko Ministerstva dopravy je k dispozici níže k přečtení. Další postup je takový, že se spis s licencí vrátí k novému projednání do Jihočeského kraje a odbor dopravy Kraje Vysočina bude mít dalších 30 dnů na vyhotovení závazného stanoviska.

"My v případě této linky nepožadujeme skutečně nic více, než co zde bývalo běžnou praxí. Půl hodiny před a půl hodiny po odjezdu dotovaného spoje. Pokud by nové stanovisko bylo bez vad, mohl by být provoz na této lince obnoven na začátku října letošního roku. Domníváme se, že kraj by měl šetřit a tam, kde existují možnost aby daný spoj(e) odjel(y) v komerčním režimu v rámci dálkové linky, tak takové možnosti využívat a ne jako to je praxí právě na Vysočině, kde se zakáže přeprava dálkovému spoji a místo toho se objedná autobus, který v průměru veze 12 cestujících za plnou cenu velkého autobusu." Vysvětluje Josef Šelepa, network manager pro linkové dopravu.

Dálkové autobusy UNITED BUSES jezdily na lince České Budějovice - Dačice - Moravské Budějovice - Hrotovice - Brno od 16. srpna 2020 do 31. května 2022. Jednalo se o jedinou přímou autobusovou linku spojující jihozápad Moravy s Brnem. Trasa linky je vedena přes tři kraje, důvodem ukončení provozu byl postoj kraje Vysočina.