Dopis zákazníkům, aneb PF 2021

30.12.2020

Vážení zákazníci, 

blíží se konec roku, který byl pro nás všechny velkou zkouškou. Rádi bychom vám poděkovali za vaši přízeň, které si velmi vážíme. Vaše pozitivní ohlasy, úsměvy (ač schované většinu roku pod rouškou), lajky na sociálních sítích i obsazená sedadla nám dodávají sílu pokračovat v tom, co děláme.

Rok 2020 byl pro dopravu a cestování bezesporu nejtěžším obdobím v novodobé historii, nejen, naší země. Složité situace kolem infekce "korony" jsme se nezalekli a 16. března jsme rozjeli naší první linku, z Českých Budějovic do Brna, s jejíž přípravou jsme začali v prosinci předešlého roku.. Byla to výzva - ve stejný den začal plati první zákaz volného pohybu osob, zavřely se školy, obchody, restaurace....

Mnozí si ťukali na čelo, napříč republikou se zastavoval provoz komerčních a bohužel i dotovaných linek. Takže naše nová linka do Brna se stala vlastně raritou své doby. Na trasu jsme vstoupili jako 4. dopravce a za zmínku stojí - jako jediní jsme provoz nezastavili. Takřka přes noc jsme zavedli důkladná hygienická opatření, změnili rezervační systém a více motivovali zákazníky k bezhotovostnímu nákupu jízdenky online v podobě věrnostních bonusů. Nechyběla obrovská porce vzájemné podpory, že teď není dobré couvat. V duchu myšlenky "doprava je služba i v časech špatných" jsme tím náročným obdobím projeli. Jak šel čas a omezení na jaře padala, zájem o cestování rostl, rozhodli jsme se k odvážnému kroku, spojit od 7. května České Budějovice s Brnem až 4x denně.

Na sklonku příjemného léta, přesněji 17. srpna se pod značkou UNITED BUSES rozjel autobus z Dačic, přes Jemnice, Moravské Budějovice a Hrotovice do Brna. Tato linka, mimochodem jedna z nejstarších u nás, jezdila přes 50 let pod taktovkou modrobílé konkurence, pro kterou se koncem loňského roku stala nezajímavou z prostého důvodu - nebyly na ní dotace. Autobusy obsluhují region kde žije na 30 000 obyvatel a jezdí 1 - 2x denně. Jde přitom o jediné přímé spojení jižních Čech, jihu kraje Vysočina s jihozápadem Moravy a Brnem. Stále bez dotací, zato s masivní podporou obcí, veřejnosti i regionálních politiků chystáme na této lince v příštím roce velké změny.

Na podzim 1. října, ještě než začal chaos a zmatky s druhou vlnou omezení, spouštíme naší 3. vnitrostátní linku. Z Českých Budějovic přes Jindřichův Hradec, Pelhřimov a Humpolec do Prahy. Jezdíme až 4x denně autobusy v luxusní výbavě a prémiových značek. A přestože zde je ostrá konkurence, nachází si komfortní a časté spoje UNITED BUSES svoje zákazníky velmi rychle. Věříme, že tomu je i proto, že jezdíme opravdu každý den. V mnoha dnech jsme zůstali na trase jediným dopravcem, který vyjel ačkoli si je vědom, že to nebude o výdělku, o víkendech nebo třeba na Štědrý den. Dali jste nám najevo, že se vám podobný přístup více než líbí, čemuž nasvědčuje váš zájem cestovat právě s naší společností.

Společně jsme objevili "potterovské" nástupiště v samém srdci Moravy, v Brně. Nástupiště 48 na zdejším centrálním nádraží ještě na jaře téměř nikdo neznal, nás nevyjímaje. Dříve nenápadné nástupiště na periferii ÚAN Zvonařka je dnes celkem frekventovaným místem. Ačkoli není na žádném plánku, číslo na tabuli nesvítí, nejezdí odtud kouzelnický vlak a vzhled zastávky vás přemístí do hlubokých 70. let minulého století jde o důležité místo v Brně. Je to jediné nástupiště odkud jezdí přímé autobusy na jih Vysočiny, jihozápad Moravy a do mnoha měst v jižních Čechách několikrát denně. V červnu nás sem vyhnal za trest provozovatel nádraží a konkurenční dopravce v jednom, firma TOURBUS. Za to, že jsme si dovolili nabídnout více spojů denně a pravidelné svezení o několik tříd modernějším autobusem, než je stará Karosa. Nabídku, abychom přestali jezdit tak často a nejezdili tak luxusními autobusy jsme s díky odmítli a tak jsme v tom koutě dodnes. I tady se ale blýská na lepší časy. Pravda, pro někoho bude hořké polknutí, někdo možná zmáčkne i slzu.

Naučili jsme se skvěle ovládat dispečink a část komunikace z domova, moderně řečeno z home office. Jízdní řády přepisujeme a upravujeme podle vyhlášek, nařízení, nebo podle toho, jak zrovna štěká PES už téměř "poslepu". Škoda, že ta omezení tak omezují i úřady, které to nestíhají zpracovávat. Jako nováček v oboru dálkové dopravy jsme letošní rok zvládli skvěle a máme mnoho společných, veskrze pozitivních zážitků, které nám dávají za pravdu. Navzdory tomu, jakými turbulencemi veřejná doprava procházela, prochází a ještě pár měsíců procházet bude, je právě na trasách, kde jezdí autobusy UNITED BUSES cestování a komfort s tím spojený vyšší, než tomu bylo před 16. březnem 2020 kdy to všechno začalo.

Do příštího roku hledíme s velkým optimismem. Připravujeme pro vás nové linky a další přímá spojení. Nebude jich málo. První 3 nové trasy jsou již ve fázi schvalovacího procesu a první cestující se na nich svezou na jaře příštího roku. Opět propojí jižní Čechy s Moravou a Prahou. Autobusy které nasadíme budou odpovídat 21. století a standardu na který jste u nás zvyklí. Nedávno jsme získali licenci i na naší první, mezinárodní linku a na té vás svezeme příští rok. Stejně jako v letošním roce, bude také pokračovat projekt JIHOČESKÝ VODÁCKÝ AUTOBUS i v tom příštím.

Přestože letošek výletům příliš nepřál, věříme, že příští rok bude lepší a vedle nezbytných cest do práce, nebo do školy budeme moci vyrazit na cesty za zážitky, turistikou, i přáteli. Doma i v zahraničí.

Společně jsme dali práci menším autobusovým dopravcům, kteří v nepravidelné dopravě přišli o všechny zakázky. S autokary firem Rozsíval Travel, Symphony Travel a Otakar Vodička a.d. se na linkách UNITED BUSES setkáte pravidelně i v příštím roce. Bez vás by se i tato kola zcela zastavila. Za to, že tomu tak není vám patří velké poděkování.

Máme velkou radost a je nám ctí, že jste součástí rodiny UNITED BUSES. Přejeme vám mnoho štěstí, zdraví a úspěchů v novém roce. Pohodlně se usaďte v některém z našich autobusů, chystáme se zařadit jedničku a společně vjedeme do roku 2021.

"Tak kam to bude?"🧡

za kolektiv UNITED BUSES

Karel Bílý a Josef Šelepa